Blog

  • Панел о Пупину — научник, писац, добротвор и  дипломата

    Панел о Пупину — научник, писац, добротвор и дипломата

    У Бијељини је 1. децембра 2025. одржана панел дискусија посвећена обиљежавању 90 година од смрти Михајла Пупина, једног од највећих српских научника, визионара и добротвора. Догађај, који су организовале ЈУ Народна библиотека „Филип Вишњић” и ЈУ Техничка школа „Михајло Пупин”, окупио је професоре, ученике и грађане, а нагласак је стављен на Пупинов широки допринос – од фундаменталне науке и образовања, до кључне дипломатске улоге у одређивању државних граница након Првог свјетског рата.
     
    Панелисти у дискусији „Живот и рад Михајла Пупина“ били су професор физике у пензији Михајло Трифковић, који је истакао иницијативу за израду спомен-књиге посвећене Пупину, професор историје Милан Вељко, подсјећајући на Пупинов дипломатски допринос и директан утицај на проширење граница новоформиране Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, Миленко Максимовић, директор Техничке школе „Михајло Пупин“, који је истакао значај дјела великана за младе генерације и образовање, и професор физике Драган Благојевић са темом примјене Пупинових идеја у савременој електротехници.
     
    Дискусија је истакла широко насљеђе Михајла Пупина – од науке, образовања и добротворства, до директног утицаја на стварање државе.
  • Награде на Вишњићевим данима

    Награде на Вишњићевим данима

    Млади таленти Техничке школе Лана Крстић, Марија Крстић и Андреа Лазаревић награђене су на такмичењима у бесједништву и рецитованју у оквиру овогодишње манифестације Вишњићеви дани.
     
    За побједничку бесједу на слободну тему “Како се уништава једно друштво” награђена је Лана Крстић, док је друго мјесто за бесједништво на задату тему “Умјесто сабље Вишњић је замахивао гудалом и видио даље од других” освојила Марија Крстић. Треће мјесто на Такмичењу у рецитованју је освојила Андреа Лазаревић. Менторка ученицама је професорица Жана Домуз.
     
    Награде за литерарно стваралаштво На овогодишњој културној манифестацији Вишњићеви дани, осим освојених награда за бесједништво и рецитовање, ученици Техничке школе награђени су и на Литерарном конкурсу СКПД “Просвјета” Бијељина. Анастазиа Пљеваљчић освојила је прву, а Лана Крстић другу награду за радове на тему Вишњићевог стваралаштва.
  • Прегршт признања за Техничку школу на Тесла фесту

    Прегршт признања за Техничку школу на Тесла фесту

    Ученици Техничке школе „Михајло Пупин”, чланови секције Микроконтролери, имали су запажен наступ на Тесла фесту, Међународном фестивалу иновација, знања и стваралаштва одржаном у Новом Саду 12-14. октобра 2025.
     
    Школа је добила Златну медаљу за допринос развоју иновативне дјелатности код ученика, а 12 ученичких тимова са својим радовима (Паметни паркинг, Паметне ролетне, Аутоматско наводњавање, Систем за праћење буке у граду, Робот конобар, ЦНЦ машина, Гласовни аутомат, Самоодржива башта, Паметна конзола за видео-игре, Роботска рука, Ардуино аутомобил са сензором за паркирање, Будилник стражар) освојило је прву награду.
     
    Тимови су наступили у пратњи својих професора ментора: Тање Џувић, Миодрага Боровића, Милана Бобара и Далибора Јовановића.
  • Прво мјесто на Европској ноћи истраживача

    Прво мјесто на Европској ноћи истраживача

    Као и претходних година, Европска ноћ истраживача одржана је у многим градовима Србије, Босне и Херцеговине, те и у Бијељини у петак, 26.9.2025. Тим Техничке школе „3 децибела“ за пројекат „Систем за праћење буке у граду“ (Нађа Јефтић, Лука Чордашевић, Ружица Ђурић) освојио је прво мјесто.
     
    Основна порука коју су организатори послалии ове године истиче значај науке и примјена „зелених“ технолошких иновација, укључујући у тај процес и ученике средњошколског узраста. Домаћин сајма науке и иновација био је Соколски дом, гдје су се многобројни посјетиоци упознали с иновативним пројектима и истраживачким радовима ученика, студената, иноватора и привредника.
     
    Наша школа је овај пут имала запажен наступ, учествовали смо са највише тимова и пројеката, три у такмичарском, два у ревијалном дијелу изложбе, те са још четири пројекта који су прошле године били награђени на разним изложбама те вриједним волонтерима који су помогли да Изложба буде успјешно организована.
     
    Ментори ученицима су професори Миодраг Боровић, Тања Џувић и Милан Бобар. Ученици су добили вриједне и занимљиве награде, како у такмичарском, тако и у ревијалном дијелу.
  • Европска седмица мобилности

    Европска седмица мобилности

    Град Бијељина по 8. пут обиљежава Европску седмицу мобилности у периоду од 16-22. септембра 2025. године.
     
    У склопу Европске седмице мобилности биће организовано низ активности, примјерених за грађане свих узраста, којима ће бити промовисани активни начини кретања, односно алтернативна превозна средства и здрав начин живота.